O blogu

Nazywam się Zenon, Zenon Wielki albo po prostu Zenek. Stworzyłem tego bloga bo inwestowanie to dla mnie świetna zabawa. W internecie jest mnóstwo stron na temat różnego rodzaju inwestycji jednak są one zależne finansowo przez co zawierają one nieprawdziwe informacje albo półprawdy a wiadomo, że półprawda jest prawie tyle samo warta co nic. Będę chciał tutaj w szczególności demaskować te półprawdy.

Jestem zainspirowany przez różne osoby ze świata inwestycji. Na liście tej znajduje się Warren Buffett, Philip Arthur Fisher, Peter Lynch, Benjamin Graham. Będę się do nich odwoływał. Wymienione wyżej osoby nie tylko inwestowały ale także filozofowały na temat inwestycji. Będę chciał tutaj też chociaż troszkę pofilozofować na ten temat.

Jeżeli masz swoją opinie na publikowane tutaj treści, jeżeli chcesz na tym blogu zamieścić swoje teksty, zapraszam do współpracy. Napisz na Zenon.Wielki@onet.pl

Zapraszam do lektury i własnych przemyśleń.

Wasz Zenek

wtorek, 3 czerwca 2014

Pieniądze czyli złoto, waluty, eurasy i bitcoiny.

Używanie pieniędzy uważamy za coś oczywistego ale ciągłe spory na temat pieniędzy pokazują, że temat nie jest zamknięty. Euro i bitcoin to kolejne nieudolne próby rozwiązania problemu metody wymiany towarów. Zarówno euro jaki i bitcoin kolejne głosy w sporzę na temat pieniądza.

Zacznijmy znowu od definicji.

Pieniądz – towar uznany w wyniku ogólnej zgody jako środek wymiany gospodarczej, w którym są wyrażone ceny i wartości wszystkich innych towarów.


Wynalazek pieniądza był rewolucyjny dla gospodarek.
Pieniądze mają następujące właściwości:
1. łatwa wymiana towarów na pieniądze
2. łatwe przechowywanie pieniędzy
3. łatwy transfer pieniędzy

Ciągle co jakiś czas słyszymy głosy, że standard złota jest najlepszym wyjściem. Przedstawię teraz przykład, który  udowadnia, że złoto nie może być wykorzystane jako powszechny pieniądz.
Wyobraźmy sobie mała gospodarkę zbudowaną z 10 sadowników, 10 jabłoni i 10 sztabek złota.Na początku każda jabłoń obrodziła tylko jednym jabłkiem. Ponieważ w obiegu jest 10 sztabek złota to możemy się domyśleć że jedno jabłko będzie wartę jedną sztabkę złota. A co jeśli każda z jabłoni w następnym roku da po dwa jabłka? Z podstawowego prawa popytu i podaży wynika że jeżeli podaż(ilość) jabłek wzrośnie to cena spadnie. A co jeżeli postęp doprowadzi, iż każda jabłoń za kilka lat obrodzi po 100 jabłek. Tu widać problem. Gospodarki rozwijają się, to jest fakt. Aby nie doprowadzić do deflacji, ilość pieniędzy w obiegu MUSI iść w parze z rozwojem gospodarki. Z tego wynika, że złoto nie nadaję się na walutę bo jego ograniczona ilość powodowałaby deflację.
Aby równoważyć ilość pieniądza stworzono instytucję banku centralnego, który jest odpowiedzialny za podaż pieniądza.
Aby nie doprowadzić do sytuacji, w której rząd drukuje nieograniczoną ilość pieniędzy, w polskiej konstytucji wprowadzono zapis o niezależności Narodowego Bank Polski od władzy. Każdy rząd, który będzie próbował naruszyć ten zapis będzie mógł być odwołany.

Twórcom bitcoina nie podobał się fakt, że banki centralne mają wpływ na utratę wartości walut. A z kolei przechowywanie złota też jest bardzo uciążliwe.
To były główne powody powstanie bitcoina. Bitcoin jednak nie nadaję się do powszechnego użycia, ponieważ tak samo jak złoto ma ograniczaną ilość, docelowo ma być ich 21 milionów.
Systemy gospodarcze, w których powołano bank centralny są najlepsze ale warunkiem zapewnienie niezależności. Nie można dopuścić aby rządy wykorzystywały możliwość drukowania pieniędzy, bo trzeba pamiętać że politycy nie zawahają się użyć narzędzi szkodliwych dla państwa pod warunkiem, że sami będą mieli w tym interes. Niestety nie zawsze interes obywateli idzie w parze z interesem polityków.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz