O blogu

Nazywam się Zenon, Zenon Wielki albo po prostu Zenek. Stworzyłem tego bloga bo inwestowanie to dla mnie świetna zabawa. W internecie jest mnóstwo stron na temat różnego rodzaju inwestycji jednak są one zależne finansowo przez co zawierają one nieprawdziwe informacje albo półprawdy a wiadomo, że półprawda jest prawie tyle samo warta co nic. Będę chciał tutaj w szczególności demaskować te półprawdy.

Jestem zainspirowany przez różne osoby ze świata inwestycji. Na liście tej znajduje się Warren Buffett, Philip Arthur Fisher, Peter Lynch, Benjamin Graham. Będę się do nich odwoływał. Wymienione wyżej osoby nie tylko inwestowały ale także filozofowały na temat inwestycji. Będę chciał tutaj też chociaż troszkę pofilozofować na ten temat.

Jeżeli masz swoją opinie na publikowane tutaj treści, jeżeli chcesz na tym blogu zamieścić swoje teksty, zapraszam do współpracy. Napisz na Zenon.Wielki@onet.pl

Zapraszam do lektury i własnych przemyśleń.

Wasz Zenek

piątek, 16 maja 2014

Demografia a gospodarka.

Demografia jest bardzo ważnym elementem przy analizie gospodarki. Jeżeli popatrzy się na demografię Polski i Chin to widać jakie to ma znaczenie. Być może się teraz uśmiechasz bo jak można porównać kraj tak wielki jak Chiny do Polski. W tym wypadku nie chodzi o ilość tylko o strukturę demograficzną. Zarówno w Polsce jak i w Chinach występuje szczyt demograficzny. Ten szczyt demograficzny polega na tym że jest najwięcej osób w wieku produkcyjnym w stosunku do dzieci i emerytów co ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój gospodarki. Skoro szczyt to trzeba mieć na uwadze, że teraz będzie tylko gorzej.
W Polsce mamy do czynienia z sytuacją że na rynku pracy są dwa wyże demograficzne



Obrazek  przedstawia stan na 2007. Z niego wynika że jeden wyż pochodzi z lat pięćdziesiątych drugi z lat osiemdziesiątych.

Wyż z lat pięćdziesiątych aktualnie przechodzi na emerytury i "zniknie" z rynku pracy za 5-6 lat. Czy to dobrze? Dla gospodarki jest to negatywne ale dla osób, które wkraczają w dorosłe życie to dobrze bo wzrośnie dostępność pracy. Jest jednak inny bardzo zły skutek uboczny. "Problem polega na tym, że dziś cztery osoby pracują na jednego emeryta. Zbliżamy się jednak do takiego momentu, kiedy na jednego emeryta będą pracowały dwie osoby. Potem może być jeszcze gorzej. To będzie nie do udźwignięcia" -  dr hab. Robert Gwiazdowski. Czyli praca będzie bardzo, ale to bardzo wysoko opodatkowana.



Wyż lat osiemdziesiątych jest bardzo intensywny. Na szczęście w roku 2005 weszliśmy do unii dzięki czemu ten wyż mógł szukać pracy za granicą bo w Polska nie miała nic do zaoferowania tym rocznikom.

Nasza aktualna sytuacja demograficzna wyróżnia nas w Europie. Jest to jeden z czynników, który spowodował że nasz kraj nie wpadł w kryzys tak jak na zachodzie i południu Europy. Niestety musimy przyjąć że będziemy się borykać z analogicznymi problemami co Europa zachodnia za kilkanaście lat. Niska dzietność spowoduje zaburzenie równowagi międzypokoleniowej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz