O blogu

Nazywam się Zenon, Zenon Wielki albo po prostu Zenek. Stworzyłem tego bloga bo inwestowanie to dla mnie świetna zabawa. W internecie jest mnóstwo stron na temat różnego rodzaju inwestycji jednak są one zależne finansowo przez co zawierają one nieprawdziwe informacje albo półprawdy a wiadomo, że półprawda jest prawie tyle samo warta co nic. Będę chciał tutaj w szczególności demaskować te półprawdy.

Jestem zainspirowany przez różne osoby ze świata inwestycji. Na liście tej znajduje się Warren Buffett, Philip Arthur Fisher, Peter Lynch, Benjamin Graham. Będę się do nich odwoływał. Wymienione wyżej osoby nie tylko inwestowały ale także filozofowały na temat inwestycji. Będę chciał tutaj też chociaż troszkę pofilozofować na ten temat.

Jeżeli masz swoją opinie na publikowane tutaj treści, jeżeli chcesz na tym blogu zamieścić swoje teksty, zapraszam do współpracy. Napisz na Zenon.Wielki@onet.pl

Zapraszam do lektury i własnych przemyśleń.

Wasz Zenek

wtorek, 20 maja 2014

Kim jest Warren Buffett?

Buffett to specyficzny bogacz. Śmiem twierdzić, że etykietka bogacza zaciemnia prawdziwy obraz jego osoby. Ilu z nas będąc najbogatszym człowiekiem mieszkałoby w domu, który kupionym 50 lat temu za ok 40 tys. dolarów.  Buffett z pokorą podchodzi do pieniędzy, ma świadomość, że prawdziwe szczęście polega na czymś innym niż na posiadaniu mnóstwa pieniędzy. Majątek który zgromadził w zdecydowanej większości chce przeznaczyć na cele charytatywne.
Warren Buffet poza tym że jest bardzo skutecznym inwestorem giełdowym jest wartościową osobą. Dostępnych jest mnóstwo książek na jego temat. W internecie też można znaleźć wiele informacji. Polecam.

Jak opisać Buffetta jako inwestora?
Sam Buffett o sobie mówi, że "jest w 85% Grahamem, a w 15% Fisherem". 

Benjamin Graham był nie tylko nauczycielem, pracodawcą ale i przyjacielem Buffetta.

Philip Arthur Fisher

Mamy dwóch guru, którzy stworzyli dwie bardzo odległe od siebie metody inwestowania.

Metoda Grahama

Uważa się że Graham jest ojcem analizy fundamentalnej spółek. W wyniku kryzysu z lat trzydziestych stracił większość swojego kapitału. Postanowił wyciągnąć wnioski i w 1934 napisał książkę pt. "Security Analysis". Jest to opasły podręcznik na temat inwestowania.

Podstawowe założenie strategii inwestycyjnej
1. Rynkami rządzą na przemian euforia i pesymizm. Trzeba wyczekiwać na bessę i wtedy robić zakupy
2. Najbezpieczniej jest kupowanie BARDZO DUŻEJ ilości TANICH spółek. Tanią spółką w rozumieniu Grahama była spółka, którą wyceniano poniżej wartości netto aktywów obrotowych. Czyli od aktywów obrotowych odejmował zadłużenie i sprawdzał czy spółka jest notowana poniżej tej wartości czy powyżej. W celu zobrazowania tej metody Graham porównał akcje do niedopałków. Niedopałki możesz znaleźć na każdej ulicy, każdy z nich możesz podnieść za darmo i w każdym z nich znajdziesz jeszcze odrobinę tytoniu, która spowoduje że inwestycja jest opłacalna.
3. Graham kupował bardzo tanie akcje i albo sprzedawał je z bardzo dużym zyskiem(100%) albo w terminie dwóch lat od zakupu.
4. Dla Grahama nieważne było jaką spółkę ocenia. Jego najważniejszym danymi do analizy było sprawozdanie finansowe. Spółki oceniał tylko i wyłącznie czytając liczby: Rachunku Zysków i Strat, bilansie. Nieważne było czy spółka produkuje konserwy, maszyny lub świadczy usługi finansowe.
5. Dla Grahama ważniejsza była cena spółki niż jej jakość.

Metoda Fishera

1. Kupować tylko innowacyjne spółki technologiczne.
2. Nie ma sensu czekać na bessę gdy znajdzie się spółkę godną inwestycji.
3. Fisher stworzył listę 15 pytań/zagadnień jakie analizował w celu oceny spółki.
4. Nie ma sensu aby dywersyfikować portfel. Portfel powinien się składać tylko z kilku najwyższej jakości spółek.
5. Od ceny ważniejsza jest jakość spółki
6. Najlepszym terminem na inwestowanie w spółkę jest wieczność.


Metoda Buffetta

Jest to zadziwiające a jednak da się  połączyć metodę Grahama i Fishera. Chociaż moim zdanie Buffett w 85% jest Fisherem a w 15% Grahamem. Spróbuję to teraz udowodnić.
Odnieśmy się do każdego założenia z obu metod i zobaczmy co robi Buffett.

1. Buffett nie czeka z zakupami na bessę. Podczas bessy on jedynie zwiększa intensywność zakupów.
To jest mix Grahama i Fishera

2. Buffett nie dywersyfikuje portfela.
To jest styl Fishera

3.  Buffett nie szuka super tanich akcji. Najważniejsza  dla niego jest jakość spółki, natomiast cena nie musi być okazyjna. Wystarczy że będzie rozsądna. Gdy kupował Coca-Colę C/Z wynosił 15.
To jest mix Grahama i Fishera. Graham kupował akcje z bardzo niskim wskaźnikami C/Z rzędu 5-8.
Fisher z kolei był w stanie kupować akcje przy wskaźniku C/Z =50

4. Buffett dużą uwagę poświęca sprawozdaniu finansowemu, niemniej jednak dla niego ważniejsze jest to czy da się przewidzieć rozwój spółki w terminie kilku lat.
To jest mix Grahama i Fishera.

5. Buffett unika kupowania spółek technologicznych. Chociaż kupił bardzo duży udział w IBMie.
To nie jest styl Fishera.

6. Buffett kupuje "tradycyjne spółki".
Zarówno Graham jak i Fisher nie kupiliby akcji Coca-coli. Graham nie kupiłby akcji Coca-Coli bo nigdy nie była handlowana po niskiej cenie.
Fisher nie kupiłby Coca-Coli bo nie jest to spółka technologiczna.

7. Buffett kupuje akcje z założeniem że inwestuje długoterminowo. Washingon Post, American Experess, Coca-Cola to przykłady inwestycji kilkunastoletnich.
To jest styl Fishera. Graham nie kupował akcji z myślą o wieczności.

Trzeba też napisać o skuteczności tych metod.
Graham pokonywał indeks o 2-3%.
Buffett pokonał indeks o 10%
Niestety nie znalazłem informacji o wynikach Fishera.

Uważam że pokonanie indeksu jedynie o 2-3% rocznie nie jest warte angażowania tak wielkich nakładów pracy i czasu jak to robił Graham. W takim wypadku kupno funduszu indeksowego jest lepszym rozwiązaniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz