O blogu

Nazywam się Zenon, Zenon Wielki albo po prostu Zenek. Stworzyłem tego bloga bo inwestowanie to dla mnie świetna zabawa. W internecie jest mnóstwo stron na temat różnego rodzaju inwestycji jednak są one zależne finansowo przez co zawierają one nieprawdziwe informacje albo półprawdy a wiadomo, że półprawda jest prawie tyle samo warta co nic. Będę chciał tutaj w szczególności demaskować te półprawdy.

Jestem zainspirowany przez różne osoby ze świata inwestycji. Na liście tej znajduje się Warren Buffett, Philip Arthur Fisher, Peter Lynch, Benjamin Graham. Będę się do nich odwoływał. Wymienione wyżej osoby nie tylko inwestowały ale także filozofowały na temat inwestycji. Będę chciał tutaj też chociaż troszkę pofilozofować na ten temat.

Jeżeli masz swoją opinie na publikowane tutaj treści, jeżeli chcesz na tym blogu zamieścić swoje teksty, zapraszam do współpracy. Napisz na Zenon.Wielki@onet.pl

Zapraszam do lektury i własnych przemyśleń.

Wasz Zenek

poniedziałek, 12 maja 2014

Jak kupić fundusz indeksowy?

Niestety polski rynek kapitałowy nie jest tak dojrzały jak rynki zachodnie. Jedynym sposobem kupowanie tego typu funduszy jest zakup  ETFu. Wyboru nie ma bo tylko jeden ETF funkcjonuje na polskim rynku.

Więcej o ETFie można przeczytać na Wikipedii.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Exchange_traded_fund

Wiem co kupić. Jest już dobrze :). Teraz jest pytanie. Kiedy kupować?

Najlepiej czekać na spadki. Giełda ma to do siebie, że spadki się pojawiają całkowicie niespodziewanie. Należy się zatem przygotować psychicznie na takie okoliczności. Dlaczego? Ano dlatego że spadki często idą w parze ze złymi wiadomościami z gospodarki lub polityki.

Buffett ma takie powiedzenie „Bądź ostrożny kiedy inni są chciwi i bądź chciwy, kiedy inni są ostrożni”. Na początku z trudem przychodzi stosowanie tej zasady bo działa się wbrew otoczeniu. Zapewniam jednak, że jest to bardzo skuteczna metoda.

Kupuj przy spadku o 5% i każdym pogłębieniu tej tendencji o kolejne 5%. Spadek o 5% występuje wystarczająca często dzięki czemu inwestowanie staje się systematyczne. W okresie w którym ceny akcji rosną gromadź rezerwę, którą przeznaczysz na zakupy gdy pojawią się kolejne okazje cenowe.

Tą metodą nigdy nie kupisz akcji gdy indeksy będą na szczytach i jednocześnie na pewno kupisz akcje gdy indeksy giełdowe będą notowały najniższe poziomy. W końcu o to w tym chodzi :)

Decydując się na inwestowanie musisz sobie odpowiedzieć na pytanie.
Czy wierzysz w to, że gospodarki a przede wszystkim gospodarka polska będzie się rozwijać?

Jeżeli postrzegasz przyszłość negatywnie, to nie ma sensu abyś inwestował. Inwestowanie na giełdzie jest tylko i wyłącznie dla optymistów bo tylko optymiści potrafią wytrzymać duże spadki. Spadki mogą trwać bardzo długo ale prędzej czy później zostaną zastąpione wzrostami. Czy wytrzymałbyś spadek o 70%, który trwa 2 lata. Tak właśnie było w latach 2007-2009.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz