O blogu

Nazywam się Zenon, Zenon Wielki albo po prostu Zenek. Stworzyłem tego bloga bo inwestowanie to dla mnie świetna zabawa. W internecie jest mnóstwo stron na temat różnego rodzaju inwestycji jednak są one zależne finansowo przez co zawierają one nieprawdziwe informacje albo półprawdy a wiadomo, że półprawda jest prawie tyle samo warta co nic. Będę chciał tutaj w szczególności demaskować te półprawdy.

Jestem zainspirowany przez różne osoby ze świata inwestycji. Na liście tej znajduje się Warren Buffett, Philip Arthur Fisher, Peter Lynch, Benjamin Graham. Będę się do nich odwoływał. Wymienione wyżej osoby nie tylko inwestowały ale także filozofowały na temat inwestycji. Będę chciał tutaj też chociaż troszkę pofilozofować na ten temat.

Jeżeli masz swoją opinie na publikowane tutaj treści, jeżeli chcesz na tym blogu zamieścić swoje teksty, zapraszam do współpracy. Napisz na Zenon.Wielki@onet.pl

Zapraszam do lektury i własnych przemyśleń.

Wasz Zenek

czwartek, 8 maja 2014

Pytanie fundamentalne. Dlaczego inwestujemy?

Ludzie mają na pewno wiele różnych powodów inwestowania. Myślę, że większość osób zaczyna bo ktoś im przedstawił bardzo różowy obraz świata inwestycji. Często się to odbywa w atmosferze euforii co prowadzi prędzej czy później do rozczarowania. Na szczęście większość osób pierwsze próby dokonuje z małymi kwotami.

Pytanie z tytułu tego postu odnosi się do sytuacji w której posiadamy bardzo duży zapas kapitału.Zapas kapitału, którego nie chcemy wydać na konsumpcję.
Więc dlaczego inwestujemy? BO MUSIMY.
Co nas zmusza do inwestowania? INFLACJA.

Tak tak. Inflacja to "podatek", który powoduję, że trzymanie kapitału w sposób bierny pod materacem skutkuje obniżeniem wartości kapitału. Większość ludzi, choć tego nie odbierają w ten sposób, jest zmuszonych do zakładania lokat bankowych. Ale gdy lokaty po uwzględnieniu podatku Belki dogonią inflację to trzeba się z tego powodu cieszyć bo nie jest to ani pewne ani oczywiste. Lokaty nie są poważną alternatywą przy inwestowaniu. Trzeba pamiętać, że co jakiś czas zdarzają się zawirowania w gospodarce, które mogą spowodować drastyczny wzrost inflacji przed którym nie uchronią nas lokaty.

Polska ma za sobą okres hiperinflacji.

Rok        Inflacja
1989      640,0%
1990      249,0%
1991      60,4%   
1992      44,3%   
1993      37,6%   

Aktualnie mamy za sobą długi okres stabilnej niskiej inflacji i dlatego większość z nas bagatelizuje problem hiperinflacji.

Rok         Inflacja
2002  1,9%
2003  0,8%
2004  3,5%
2005  2,1%
2006  1,0%
2007  2,5%
2008  4,2%
2009  3,5%
2010  2,6%
2011  4,3%
2012  3,7%
2013  0,9%
Jeżeli ktoś myśli że lokaty są pozbawione ryzyka jest w błędzie bo o ile na pewno nie zmniejszy nam się ilość pieniędzy na lokacie to jednak jest możliwe bardzo duże zmniejszenie siły nabywczej tych oszczędności.

Hurra, mamy odpowiedz na postawione pytanie. Jednak odpowiedź jest bardzo, bardzo smutna.
Inwestujemy bo boimy się utraty siły nabywczej naszych pieniędzy.
Kto nie inwestuje prędzej czy później poniesie straty na swoim kapitale.

Inflacja to jeden z bodźców, które pobudzają aktywność gospodarczą.  Bodźcom pobudzającą aktywność gospodarczą poświęcę następny post bo to bardzo interesujący i szeroki temat. W tym momencie najważniejsze jest to, że wpływają na nas bodźce, które świadomie lub nieświadomie powodują określone nasze zachowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz